دنیا کامپیوتر و برنامه نویسی

پایتون یا اسکرچ ؟ 2 انتخاب جذاب برای آموزش

انتخاب بهترین زبان کدنویسی برای کودکان دغدغه ی تمام والدین و مدرسین است. به راستی بهترین زبان کدنویسی کدام است؟ شاید جواب این سوال را هیچ وقت پیدا نکنیم، چراکه هر زبانی ویژگی‌های خاص خودش را دارد.

اما برای کودکان رده سنی 8 تا 13 سال چه زبان کدنویسی مناسب است؟ اسکرچ یا پایتون ؟ اسکرچ یکی از متداول ترین برنامه‌هایی است که سر زبان است، اما نباید زبان‌هایی همچون پایتون را فراموش کرد.

علاوه بر رده سنی، علاقه کودک نیز ملاک انتخاب است، خانواده ها باید بدانند که به دنبال چه کاربردی از زبان کدنویسی هستند که در مقاله راهنمای تدریس برنامه نویسی به کودکان به صورت کامل اشاره کردیم.

آکادمی روبویونیک بر آن است تا با توضیح هر یک از زبان های اسکرچ، پایتون و نوع کاربردشان به سوالات ذهنی شما پاسخ دهد.

اسکرچ SCRATCH

Scratch نوعی زبان کدنویسی است که اغلب در ساخت بازی های پیشرفته و انیمیشن از آن استفاده می‌کنند، هرچند Scratch یک زبان کدنویسی خیلی پیشرفته محسوب نمی‌شود، و برای کودکان طراحی شده است. هدف این زبان کمک به کودکان تازه‌کاری است که می‌خواهند علوم رایانه را از صفر شروع کنند. بسیاری از افراد به مدت 8 تا 10 سال از Scratch در برنامه‌نویسی استفاده می‌کنند، سپس به دنبال مدرک علوم رایانه می‌روند، و به چندین زبان مسلط می‌شوند. Scratch به عنوان یک توسعه دهنده نرم‌افزار برای حرفه طولانی مدت مناسب نیست.

چرا Scratch را به کودکان بیاموزیم؟

روبویونیک تمام آنچه که نیاز است بدانید را در 6 مرحله خلاصه کرده است:

  1. اسکرچ جالب و خلاقانه است

با استفاده از Scratch از همان جلسه اول کودک قادر به ساخت انیمیشن، اضافه نمودن موسیقی حلقه ای (تکرار شونده)، تبدیل چیز ها به حالت کوچک‌تر یا بزرگ‌تر، چرخاندن آن ها، و سپس ساخت بازی های دلخواهش خواهد بود. با استفاده از Scratch در پروژه ها خلاقیت وجود دارد و کودکان هر بار بازی ها و انیمیشن های جدید خواهند ساخت.

  1. اسکرچ به افزایش مهارت تفکر منطقی کمک می‌کند

اگر می‌خواهید کودکتان به یک برنامه‌نویس حرفه‌ای تبدیل شود، یا حتی ذهنشان به آن شکل توسعه یابد، Scratch بهترین گزینه است. کودکان خیلی زود با اولین موانع سر راهشان مواجه می‌شوند، توانایی غلبه بر این موانع از مهم ترین ویژگی های کدنویس بودن است، و Scratch تمرینات خوبی را در این زمینه ارائه می‌کند.

  1. اسکرچ از نظر بصری جذاب و برای سازندگان انیمیشن مناسب است

در گذشته نقاشی ها ( drawings) دو بعدی بودند، ولی امروزه کودکان می‌تواند پشت هم نقاشی طرح بزنند و همه آن ها را در Scratch کنار هم قرار داده و انیمیشن و داستان بسازند. این داستان‌ها و نقاشی ها می‌توانند به ساخت نرم‌افزار، انیمیشن های حرفه ای دیگری ختم شوند. Scratch در زمینه ساخت انیمیشن بسیار معروف شده است.

  1. اسکرچ بدون نیاز به معلم، کتاب یا مهارت تایپ نیز قابل یادگیری است

در دسترس نبودن یک مدرس خوب، راحت نبودن کودک با کتاب یا کند بودن در تایپ دلایل کافی‌ای نیست که کودک یک زبان حرفه ای برنامه نویسی کامپیوتر را نیاموزد. با Scratch مهم نیست کودکان در چه سطحی هستند، قابلیت کشیدن و انداختن (drag and drop) این امکان را برای کودکان فراهم کرده است تا با سرعت پیش بروند و در حین انجام پروژه ها بهشان خوش بگذرد.

  1. اسکرچ همیشه در سطح وب در دسترس است

هر کسی در هر جای دنیا می‌تواند از Scratch استفاده کند. از فوائد زبان برنامه‌نویسی پیش-آماده، قابل تبدیل به هر زبان دیگر بودن، است. تنها به اینترنت نیاز است تا با مردم سراسر دنیا در ارتباط باشید و هرگاه تمایل داشتید پروژه ای شروع کنید.

  1. اسکرچ دارای سخت‌افزار های بسیار مرتب است

این که می‌توانید موتورها و سایر سخت‌افزار های حسگر در Scratch را خاموش کنید حقیقتا همه چیز را تغییر می‌دهد. کودکان با کمک ابزار هایی همچون Microbite و Makey-Makey می‌توانند کنترل کننده های بازی خود را بسازند. بنابراین می‌توانند در Scratch یک بازی ویدئویی کامل بسازند.

اگر احساس می‌کنید علاقه کودکتان چیزی غیر از آنچه که گفته شد است، بهتر است زبان برنامه‌نویسی Python را بررسی کنید:

پایتون Python

Python نوعی زبان برنامه‌نویسی است که توسط متخصصان در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Python در مقایسه با زبان های برنامه‌نویسی دیگر ساده و سبک است. در صنعت از Python برای علوم داده و اقتصاد استفاده می‌کنند. بسیاری از الگوریتم های قدرتمند پردازش داده ها، که ممکن است در یک الگوریتم تجاری فرکانس بالا مورد استفاده قرار گیرند، توسط Python برنامه‌نویسی شده اند.

بسیاری از اپلیکیشن های وب نیز با Python نوشته شده‌اند. ما Python را به کودکان کنجکاو و خانواده هایی پیشنهاد می‌کنیم که می‌خواهند کودکانشان کدنویسی را در سطوح بالا تر بیاموزند.

دلایل ضرورت آموزش پایتون به کودکان چیست؟

  1. فرزندتان کدنویسی مبتنی بر متن را به کدنویسی بلوک های بصری ترجیح می‌دهد

علاقه فرزندتان همیشه باید مهم ترین معیار انتخاب و تصمیم‌گیری باشد. اگر کودکتان چیزی را امتحان کرد و آن را نپسندید اجازه دهید تا چیز های دیگر را تجربه کند. خانواده ها اصلی ترین نقش در ایجاد انگیزه در کودکان را ایفا می‌کنند، شما می‌توانید مشوق فرزندتان در برداشتن اولین قدم برای آموختن کدنویسی باشید.

  1. فرزندتان به برنامه‌نویسی رایانه یا ساخت یک اپلیکیشن اصرار می‌ورزد

معمولا کودکان تمام وقتشان را برای ساخت یک وبسایت کامل، اپلیکیشن یا بازی نمی‌گذارند، اما اگر فرزند شما انگیزه و اشتیاق زیادی دارد و در روز زمان زیادی را صرف یادگیری کدنویسی می‌کند، (و علاقه ای به کدنویسی بلوک بصری ندارد)، بهترین تصمیم آن است که تشویقش کنید، Python را به عنوان زبان کدنویسی انتخاب کند. آموختن Python برای آینده شغلیشان بسیار مفید است، همچنین به کودکان در یادگیری زبان های پیشرفته تر همچون Java برای ساخت اپلیکیشن های موبایل، در مراحل بالاتر کمک شایانی می‌کند.

کلام آخر

آکادمی تخصصی روبویونیک، Scratch را در مرحله اول آموزش و برای رده سنی 4 تا 10 سال پیشنهاد می‌کند. Scratch سرگرم کننده و جذاب است، قواعد بسیار مفیدی را می‌آموزد و تجربه ای شیرین، و به دور از استرس را برای دانش‌آموزان رقم می‌زند. معمولا کودکان را از کلاس ششم یا هفتم به بعد (با در نظر گرفتن سطحشان) وارد دوره های آموزش Python می‌کنیم.

این مطلب ادامه دارد…

مشاهده بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا