دنیا علوم شگفت انگیز

آزمایش انعطاف پذیری استخوان

یک دانشمند دیوانه می تواند از هر چیزی ، از جمله استخوان مرغ  ، اسباب بازی بسازد. یک استخوان را در یک ماده معمول آشپزخانه ، سرکه خیس کنید تا کلسیم آن حل شود و استخوان مرغ لاستیکی شود .

آزمایش انعطاف پذیری استخوان

در  فعالیت استخوان های مرغ لاستیکی ، سرکه ، یک اسید ، به آرامی کلسیم موجود در استخوان ها را حل می کند و استخوان ها را ضعیف و  انعطاف پذیر می کند.

این فعالیت راهی عالی برای نشان دادن نقش مهمی است که کلسیم در حفظ استخوان های قوی و سالم ایفا می کند.

مواد مورد نیاز

  • استخوان های مرغ
  • سرکه سفید
  • کاسه

مراحل آزمایش

  1. گوشت ، غضروف سفید و بسیاری از رگ ها ، پوست یا باقی مانده از استخوان مرغ را تمیز کنید. قبل از شروع از تمیز بودن کامل استخوان اطمینان حاصل کنید.
  2. سعی کنید استخوان مرغ را بدون شکستن خم کنید. درک کنید که استخوان چقدر قوی است.استخوان را در یک شیشه قرار دهید و سرکه را به اندازه ای اضافه کنید که روی آن را بپوشاند. استخوان های مرغ را در سرکه خیس کنید.
  3. بعد از چند روز استخوان ها را بررسی کنید تا ببینید چقدر راحت خم می شوند. اگر می خواهید کلسیم تا آنجا که ممکن است استخراج کنید ، استخوان ها را به مدت 5-7 روز در سرکه خیس کنید.پس از اتمام خیساندن استخوان ها ، می توانید آنها را از سرکه خارج کرده و آنها را در آب بشویید. استخوان را در دو طرف آن نگه دارید و سعی کنید آن را خم کنید.

نتیجه

اسید استیک موجود در سرکه با کلسیم موجود در استخوان های مرغ واکنش نشان می دهد. این باعث کاهش کلسیم بدون حذف کلاژن می شود ، که باعث می شود آنها نرم و لاستیکی شوند مانند اینکه از مرغ لاستیکی آمده باشند.

خوردن یک رژیم غذایی متعادل که شامل غذاهای غنی از کلسیم است ، یک راه مهم برای حفظ استحکام و سلامت استخوان ها است. در این فعالیت استخوان های لاستیکی ، سرکه ، یک اسید ، به آرامی کلسیم موجود در استخوان ها را حل کرده و استخوان ها را ضعیف و خم می کند.

پرسش

  • چرا سرکه استخوان ها را حل نمی کند؟
  • با افزایش سایز استخوان مورد استفاده چه فاکتوری در این آزمایش دچار تغییر می شود؟

پاسخ

  • استخوان ها فقط از کلسیم ساخته نشده اند.در آزمایش کلسیم حذف می شود اما پروتئینی به نام کلاژن باقی می ماند. کلاژن به استخوان ها انعطاف می بخشد و یکی از فراوان ترین پروتئین های بدن انسان در پوست ، ماهیچه ها ، رگ های خونی ، رباط ها ، تاندون ها و استخوان ها است.
  • زمان، ما از چندین استخوان با اندازه مختلف برای آزمایش خود استفاده کردیم و متوجه شدیم که استخوان های کوچکتر بعد از یک هفته بسیار خم می شوند. استخوان های بزرگتر ما به زمان بیشتری نیاز داشتند.

 

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا