دنیا علوم شگفت انگیز

آزمایش ساخت شعله کف دست

این آزمایش که در شعبده بازی نیز استفاده می شود، شعله شگفت انگیزی در کف دستان  ما به وجود می آورد. این آزمایش غیر سمی است که باعث استفاده راحت تر آن توسط افراد شده است. در آن از دومایع شیمیایی به نام های کربن تتراکلرید و کربن دی سولفید استفاده می کنیم. حال خصوصیات این دوماده را بررسی می کنیم.

کربن دی سولفید

مایعی شیمیایی است که بی رنگ تا مایل به زرد است. در دمای اتاق به راحتی بخار می شود و  به سرعت با اکسیژن واکنش می دهد که نشان می دهد بسیار اشتعال پذیر است

کربن تترا کلرید

کربن تتراکلرید مایعی بی رنگ می باشد که به عنوان حلال برای بعضی از وواکنش ها مورد استفاده قرار می گیرد. سریعا بصورت بخار در می آید و استشمام آن مضر می باشد. کربن تتراکلرید همچنین در ساخت کپسول های آتش نشانی نیز کاربرد دارد.

آزمایش ساخت شعله کف دست

در این آزمایش، تجربه شعله در کف دستان خود را بدون هیچ سوختگی و حتی احساس گرما را خواهیم داشت. شما در کف دست خود مایعی را که در زیر طرز تهیه آن را به شما آموزش داده ایم، می ریزید و کمی بعد زبانه های آتش را می بینید که شعله می کشند. بدون هیچ نگرانی از دیدن آن می توانید لذت ببرید.

مواد مورد نیاز:

  • ۱۲ میلی لیتر کربن دی سولفید
  • ۸ میلی لیتر کربن تترا کلرید

مراحل انجام کار :

  1. ابتدا مقدار ۱۲ میلی لیتر کربن دی سولفید (CS2) را به همراه ۸ میلی لیتر کربن تترا کلرید (CCl4) را در ظرفی ریخته و باهم مخلوط کنید.
  2. سپس دستان خود به جهت گرم کردن روی بخاری نیم گرم، گرم کنید.
  3. توسط شعله نیز می توانید دست خود را گرم کنید.
  4. در مرحله بعد مقداری از محلول ساخته شده را در کف دست خود ریخته و صبر کنید تا مایع شروع به شعله ور شدن کند. در حالی که اصلا دست شما را نمی سوزاند.

نتیجه آزمایش/چرایی آزمایش :

تبخیر سریع این حلال و دمای پایین اشتعال آن، دستان شما را سرد نگه می دارد و از گرم شدن آن ها جلوگیری می کند.

پرسش :

چرا با گذشت زمان نیاز داریم محلول را دوباره تهیه کنیم؟

پاسخ :

چون با گذشتن زمان،‌ ماده ی کربن تترا کلرید آن تبخیر شده و سبب سوزاندن دستان می شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا