دنیای علوم شگفت انگیز

آزمایش ساخت خون مصنوعی

آهن کلرید یک ماده شیمیایی جامد به رنگ قرمز آجری و زرد است. در صنایع مختلف از جمله تصفیه آب و فاضلاب کاربرد دارد.پتاسیم تیو سیانات ماده جامد پودری سفید رنگ می باشد. نقطه ذوب پایینی دارد. در آب و استون قابل حل می باشد. در صنعت کاربرد های زیادی دارد. همچنین در عرصه سینما نیز کاربرد دارد چون شبییه همین آزمایشی که می خواهیم انجام دهیم تولید خون مصنوعی خواهد کرد.سدیم فلوراید یک ترکیب شیمیایی جامد سفید رنگ می باشد. قابل حل در آب است و در داروها استفاده می شود.

آزمایش ساخت خون مصنوعی

در این آزمایش با انجام واکنش چند ماده شیمیایی می خواهیم نتیجه شگفت انگیزی را مشاهده کنیم که  ساخت خون مصنوعی را به دنبال دارد.

نکته ایمنی

 • این آزمایش در بییرون از خانه و با نظارت و کمک بزرگتر ها انجام شود.

مواد مورد نیاز :

 • آهن(III)کلرید.
 • پتاسیم تیوسیانات.
 • سدیم فلوراید.
 • آب.
 • چاقو پلاستیکی
 • پنبه.

مراحل انجام کار :

محلولهای کلرید آهن (III)، تیوسیانات پتاسیم و سدیم فلوراید را با حل کردن معرفهای مربوطه در آب تهیه کنید. یک پنبه را در محلول تیوسیانات پتاسیم خیس کنید و سپس پنبه را روی دست خود بمالید. چاقوی پلاستیکی را به محلول کلرید آهن (III) آغشته کرده و به آرامی از کف دست خود بکشید. این یک “برش” خونین روی دست شما ایجاد می کند!
برای پاک کردن خون(رنگ قرمز ایجاد شده) می توانید یک پنبه آغشته به محلول سدیم فلورایدرا روی “زخم” ، بمالید تا از بین برود.

نتیجه آزمایش/چرایی آزمایش :

به طور طبیعی، هیچ وقت خونی روی دست شما نبود. آنچه مشاهده کردید یک واکنش شیمیایی است که بین محلول های تیوسیانات پتاسیم و کلرید آهن (III) رخ می دهد. یون های تیوسیانات و یون های فریک ترکیبات کمپلکس وخون قرمز ایجاد می کنند.

پرسش :

 1. آزمایش مربوط به این واکنش را بنویسید؟
 2. افزودن سدیم فلوراید باعث می شود چه اتفاقی رخ دهد؟آزمایش مربوط به آن را نیز یادداشت کنید؟

پاسخ :

 1. واکنش این آزمایش به صورت زیر است:

Fe­Cl₃ + 3KSCN=Fe(CNS)₃ + 3KCl

 1. افزودن سدیم فلوراید، باعث می شود ترکیب تیوسیانات آهن (III) خراب شود و یون های هگزا فلوروفرات را بی رنگ می کند. واکنش مربوط به این عملکرد نیز بصورت زیر است:

Fe(CNS)₃ + 6NaF=Na₃[FeF₆] + 3NaC­NS

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا