دنیا علوم شگفت انگیز

آزمایش انفجار پلاستیک زیپی

انفجار یا آتش بازی همیشه توجه هر کسی را که تماشا می کند یا گوش می دهد جلب می کند. متأسفانه اکثر انفجارها بسیار خطرناک هستند و باید فقط توسط متخصصان انجام شود. با این حال ، برخی از انواع انفجارهای ساده وجود دارد که می توانند در مقیاس بسیار کوچکتر تکرار و مشاهده شوند.

در این فعالیت ، بچه ها از مواد خانگی برای بررسی و کشف اینکه چگونه انتشار گاز دی اکسید کربن از یک واکنش شیمیایی می تواند باعث انفجار در مقیاس کوچک شود ، استفاده خواهند کرد.

انفجار پلاستیک زیپی

وقتی جوش شیرین و سرکه مخلوط می شوند ، یک واکنش شیمیایی ایجاد می کنند که گاز تولید می کند این گاز نیاز به فضای بیشتری دارد ، به همین دلیل است که می بینید کیسه شروع به بزرگ شدن می کند و در نهایت پاره می شود!

بریم امتحانش کنیم و بفهمیم چه اتفاقی درون کیسه می افتد!

مواد مورد نیاز

 • کیسه های ساندویچی زیپی
 • سرکه
 • بی کربنات سدیم یا جوش شیرین
 • دستمال کاغذی
 • یک فنجان
 • قاشق و بشقاب
 • یک منطقه بیرونی

مراحل انجام آزمایش

 1. یک قاشق جوش شیرین یا بی کربنات سدیم را به مقداری دستمال کاغذی اضافه کرده و یک طرف بگذارید. این کار را چندین بار تکرار کنید ، هر بار بیشتر و بیشتر جوش شیرین اضافه کنید.
 2. کیسه پلاستیکی زیپی را با 100 میلی لیتر سرکه پر کنید.
 3. دستمال کاغذی با کمترین میزان سود بیکربنات را به کیسه قابل بسته شدن اضافه کرده و دهانه را سریع ببندید تا از خروج دی اکسید کربن تولید شده جلوگیری شود. خواهید دید که کیسه کمی باد می کند اما نمی ترکد.
 4. “کیسه ساندویچی منفجر شدنی در آستانه باد کردن است.”

مراحل 1 تا 3 را تکرار کنید ، هر بار مقدار بیشتری جوش شیرین را به دستمال کاغذی اضافه کنید تا زمانی که کیسه آنقدر از گاز پر شود و بترکد.

نتیجه

سرکه + جوش شیرین تبدیل می شود به کربنیک اسید + سدیم استات

هرچند که اسید کربنیک ناپایدار است ، بنابراین به آب و دی اکسید کربن تجزیه می شود و باعث می شود فشار در کیسه ساندویچ تا زمان پف کردن افزایش یابد.

از این دستمال کاغذی برای کاهش سرعت آزمایش و همچینین کاهش تماس سرکه با جوش شیرین  استفاده می شود ، حداقل به اندازه ای که بتوانید کیسه ساندویچ را بتوانید ببندید.

پرسش

 • آیا این آزمایش را می توان با مواد دیگری انجام داد؟
 • آیا می توانید به وسیله این دو ماده آزمایش دیگری طراحی کنید؟

پاسخ

 • هر نوع موادی که منجر به  تولید حباب های دی اکسید کربن می شود را می توان امتحان کرد مثلا شما می توانید این حباب ها را با استفاده از مخمر یا با استفاده از واکنش اسید و باز نیز آزمایش کنید.
 • در اینجا یک آزمایش جالب دیگر نیز می شود طراحی کرد. چهار قاشق غذاخوری سرکه را در یک بطری خالی تمیز بریزید. 1 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دقت در گردن بادکنک بریزید. بادکنک را تکان دهید تا مطمئن شوید جوش شیرین در انتهای بادکنک فرو رفته است. گردن بادکنک را به بالای بطری بکشید و به آرامی بادکنک را بلند کنید ، مطمئن شوید که جوش شیرین به داخل بطری بریزد. با واکنش جوش شیرین با سرکه ، بادکنک به خودی خود باد می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا