دنیا علوم شگفت انگیز

آزمایش تغییر سایز تخم مرغ

شما می توانید آزمایشات علمی را در هر کجا انجام دهید این تجربه خیره کننده قرار است در آشپزخونه شما رخ بده آیا آماده اید؟

در این آزمایش می خواهیم با یک ترفند بطری سرگرم کننده که همه سنین را شگفت زده می کند آشنا بشیم.

آزمایش تغییر سایز تخم مرغ

این آزمایش در واقع ترکیب رویداد شیمیایی و فیزیکی آسانی است که در انتها با تغییراتی که ایجاد می کنیم باعث می شویم تخم مرغ به داخل بطری کشیده شود.

حال هدف ما آشنایی با سلسله رویدادهایی است که در این پروژه کوچک وجود دارد.

مواد مورد نیاز

  1. تخم مرغ آب پز سفت
  2. فلاسک یا شیشه ای با دهانه کمی کوچکتر از قطر تخم مرغ
  3. کاغذ و فندک یا آب بسیار گرم و یا آب بسیار سرد

مراحل انجام آزمایش

  • روش اول : یک تکه کاغذ را با فندک بسوزانید و در داخل بطری بیاندازید. تخم مرغ را در بالای بطری قرار دهید حال می بینید هنگامی که شعله خاموش شود ، تخم مرغ به داخل بطری فرو می رود.
  • روش دوم : تخم مرغ را روی بطری قرار دهید بطری را زیر آب لوله کشی بسیار داغ قرار دهید .هوای گرم از اطراف تخم مرغ خارج می شود .بطری را روی پیشخوان بگذارید تا خنک شود، با کاهش دما بطری ، تخم مرغ به داخل بطری رانده می شود.

  • روش سوم : تخم مرغ را روی بطری قرار دهید .بطری را در مایع بسیار سرد فرو کنید.(این کار با استفاده از نیتروژن مایع نیز استفاده می شود اما چون خطرناک است در اینجا صرف نظر شده است.)

با خنک شدن هوای داخل بطری ، تخم مرغ به داخل بطری هل داده می شود.

نتیجه

اگر فقط تخم مرغ را روی بطری قرار دهید ، قطر آن بسیار بزرگ است و نمی تواند داخل آن وارد شود. ازآن جایی که فشار هوا در داخل و خارج بطری یکسان است ، بنابراین تنها نیرویی که باعث ورود تخم مرغ به داخل بطری می شود گرانش است. جاذبه برای کشیدن تخم مرغ به داخل بطری کافی نیست.

وقتی دمای هوای داخل بطری را تغییر می دهید ، فشار هوای داخل بطری تغییر می دهید  اگر حجم هوای ثابت داشته باشید و آن را گرم کنید ، فشار هوا افزایش می باید . اگر هوا را خنک کنید ، فشار کاهش می باید . اگر بتوانید فشار داخل بطری را به اندازه ی کافی پایین بیاورید ، فشار هوای بیرون بطری تخم مرغ را به داخل ظرف می کشاند.

پرسش

  1. به راحتی می توان فهمید که وقتی بطری را خنک می کنید فشار چگونه تغییر می کند، اما چرا وقتی گرما اعمال می شود تخم مرغ به داخل بطری رانده می شود؟
  2. حال چگونه تخم مرغ داخل بطری را بیرون بیاوریم؟

پاسخ

  1. هنگامی که کاغذ سوزانده شده را در بطری می اندازید ، با سوختن کاغذ اکسیژن مصرف شود . احتراق هوای بطری را گرم می کند و فشار هوا را افزایش می دهد . هوای گرم شده تخم مرغ را از راه خارج می کند و به نظر می رسد روی دهانه بطری می پرد ، اما با خنک شدن هوا، تخم مرغ ته نشین شده و دهانه بطری را می بندد.
  2. شما می توانید تخم مرغ را با افزایش فشار داخل بطری خارج کنید فقط لازم است فشار درون بطری بیشتر از فشار هوای بیرون آن باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا