دنیا علوم شگفت انگیز

آزمایش ساخت ترمومتر

ترمومتر چیست؟ دماسنج دستگاهی است که دما یا گرادیان دما (درجه حرارت یا سردی یک جسم) را اندازه گیری می کند. دماسنج دارای دو عنصر مهم است: (1) سنسور دما (به عنوان مثال مخزن جیوه در دماسنج جیوه ای ) که در آن با تغییر دما تغییراتی ایجاد می شود. و (2) برخی از ابزارهای تبدیل این تغییر به مقدار عددی (به عنوان مثال مقیاس قابل مشاهده که بر روی دماسنج جیوه ای در شیشه علامت گذاری شده ). دماسنج ها به طور گسترده ای در فناوری و صنعت برای نظارت بر فرایندها ، در هواشناسی ، در پزشکی و تحقیقات علمی مورد استفاده قرار می گیرند.

حالا آیا ما می توانیم یک دماسنج خانگی درست کنیم؟ البته!

آزمایش ساخت ترمومتر

دماسنج های سنتی دما را با استفاده از جیوه اندازه گیری می کنند ، اما شما می توانید آن را در خانه با آب و الکل نیز آماده کنید . در حالی که نمی توان از دماسنج خانگی برای تشخیص تب استفاده کرد ، می توانید از میزان گرم یا سرد بودن خانه خود مطلع شوید. با چند ماده ساده خانگی ، می توانید یک آزمایش علمی سرگرم کننده انجام دهید که به شما در پیدا کردن دما کمک کند!

مواد مورد نیاز

 • ظرف در دار یا شیشه آب معدنی
 • یک نی نی روشن
 • چیزی برای ایجاد سوراخ به عنوان مثال. مته میخ یا دست
 • رنگ خوراکی
 • آب گرم ، یخ و سشوار (اختیاری)
 • خاک رس قالب گیری
 • ظرف
 • قیچی

مراحل آزمایش

 1. با احتیاط و با کمک بزرگسالان ، سوراخی را در وسط درب ظروف ایجاد کنید. بساز
 2. مطمئن شوید که سوراخ ایجاد شده فقط کمی بزرگتر از قطر نی است.

ایمنی: اگر کودکان این کار را انجام می دهند ، مطمئن شوید که مته های دستی از نیروی الکتریکی برخوردار نیستند.

 1. نی را از سوراخ عبور دهید و محل اتصال را با خاک رس قالب بندی کنید .خاک رس را در اطراف لبه درپوش قالب بندی کنید تا از مهر و موم خوب هوا مطمئن شوید.
 2. ظرف خود را تا لبه پر از آب کنید و چند قطره رنگ خوراکی به آن اضافه کنید.
 3. به آرامی با نی در محلول فوت کنید – دمیدن شدید ممکن است باعث شود آب به صورت شما بپاشد!
 4. دمیدن به نی هوا را به یک فضای بسته وادار می کند و در نتیجه فشار داخل را افزایش می دهد، محفظه اگر مهر و موم های شما هوا بسته نباشند ، متوجه می شوید که یکبار آب از نی بالا می رود.
 5. سطح آب را روی نشان با مارکر علامت گذاری کنید – این علامت مشخص می کند که آب کجا خواهد بود،وقتی در دمای اتاق است.
 6. اکنون ظرف را بین دستان خود نگه دارید ، و آب داخل آن را به آرامی گرم کنید.همچنین می توانید از آب گرم یا حتی سشوار استفاده کنید.اگر همه چیز خوب پیش رفته باشد ، متوجه خواهید شد که آب از نی عبور کرده است.

ایمنی:

استفاده از وسایل برقی در نزدیکی آب می تواند خطرناک باشد ، لطفاً یک فرد بالغ داشته باشید

حالا دماسنج خانگی را در حمام یخ قرار دهید ، آب چه می شود؟

نتیجه

وقتی مایعات گرم می شوند منبسط می شوند. دانستن اینکه آب با گرم شدن منبسط می شود به دانشمندان کمک می کند تا حرکت جریانات اقیانوسی را در سراسر جهان مدل کنند.

 

همین اصل در دماسنج جیوه روزانه استفاده می شود. جیوه در دماسنج ها مورد استفاده قرار می گیرد زیرا در دمای 39- درجه سانتی گراد مایع است و هنگام گرم شدن به سرعت منبسط می شود و همچنین صفحه محدب آن قرائت دقیق دما را امکان پذیر می کند.

پرسش

 • به نظر شما آیا در خانه به دماسنج نیاز است؟
 • آیا می توانید اصل دماسنج را بیان کنید؟

پاسخ

 • بررسی دمای بدن با دماسنج راهی آسان برای تشخیص وجود تب است. تب ، که افزایش دمای بدن است ، معمولاً در اثر عفونت ایجاد می شود. گرچه تب ها ناراحت کننده هستند ، اما نشانه این است که بدن با عفونت مبارزه می کند اگر چه نمی توان با ترمومتر خانگی دمای بدن را اندازه گیری کرد اما تغییرات سرد یا گرم شدن خانه را می شود متوجه شد .
 • اصل دماسنج بیان می کند که مایع در گرمایش منبسط می شود و در خنک شدن منقبض می شود. این دماسنج های مایع بر اساس انبساط حرارتی است. وقتی ماده ای داغ می شود ، حجم بیشتری پیدا می کند. تقریباً همه مواد این رفتار انبساط حرارتی را از خود نشان می دهند

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا